Biomasa  je material, ki izvira iz rastlinskih in živalskih snovi. Energija biomase uporablja biomaso za ustvarjanje energije s sežiganjem organskih snovi. Toplotna energija, ki se sprosti pri zgorevanju teh materialov, lahko ogreva domove ali vodo. Ogrevana voda proizvaja paro, ta pa lahko proizvede elektriko. Uporaba organskih materialov za ustvarjanje toplote in energije je okolju prijaznejša alternativa v primerjavi z uporabo fosilnih goriv.

 

Neomejeno, obnovljivo

Večina svetovne energije izvira iz izgorevanja fosilnih goriv. Fosilna goriva so omejen vir. Ko se bodo viri fosilnih goriv izčrpali, bodo potrebni novi viri goriva, da bodo zadostili svetovnim potrebam po energiji. Biomasa ponuja rešitev za izpolnitev te potrebe.

Organski odpadki iz kmetijstva in sečnje, živalski gnoj in blato iz čiščenja odpadnih voda so vsa možna goriva za pridobivanje energije iz biomase. Dokler je zemlja naseljena, bodo ti materiali na voljo.

Zmanjšaj, ponovno uporabi, recikliraj

Odpadne organske snovi, ki bi jih običajno odlagali na odlagališčih, bi lahko preusmerili v rabo energije iz biomase. To zmanjša količino materiala na odlagališčih in upočasni hitrost polnjenja odlagališč. Nekateri najpogostejši odpadki, ki se uporabljajo za pridobivanje energije iz biomase, so sekanci in kmetijski odpadki. Lesne materiale je mogoče zlahka predelati iz že obstoječih lesenih konstrukcij, ki bodo uničene, kot so leseno pohištvo in brunarice, po možnosti bi tudi obe prišli iz odgovorne sečnje in praks.

 

Ker se več organskega materiala preusmeri z odlagališč, bi se število potrebnih novih odlagališč zmanjšalo. Starejša odlagališča ogrožajo uhajanje izcednih voda. Izcedne vode vsebujejo veliko onesnaženost iz okolja, ki lahko onesnažijo vire podtalnice.

Izgorevanje fosilnih goriv sprošča ogljik v ozračje, ki je bilo prej ujeto pod zemljo. Ujeti ogljik ni v nevarnosti, da bi prispeval k globalnim podnebnim spremembam, saj ne more vplivati ​​na zrak. Vsakokrat, ko izgorijo fosilna goriva, omogočajo, da prej ujeti ogljik vstopi v ozračje in prispeva k globalnim podnebnim spremembam. Za primerjavo je biogorivo ogljično nevtralno.

Materiali, ki se uporabljajo za ustvarjanje energije iz biomase, naravno sproščajo ogljik v okolje, ko se razgrajujejo. Žive rastline in drevesa uporabljajo ogljikov dioksid za rast in sproščanje kisika v ozračje. Ogljikov dioksid, ki se sprosti s sežiganjem organskih snovi, bodo absorbirale obstoječe rastline in drevesa. Cikel biomase je ogljično nevtralen, saj v sistem ni vnesenega novega ogljika.

Manjši ogljični odtis

Količina neizkoriščenih kmetijskih zemljišč se povečuje, ko postaja kmetijstvo bolj učinkovito. Vzdrževanje odprte zemlje je drago. Posledično kmetje prodajajo svojo lastnino za novogradnjo. Neuporabljena odprta kmetijska zemljišča bi se lahko uporabljala za gojenje organskega materiala za biogoriva.

Pretvorba odprtih zemljišč v razvita območja poveča količino nevihtnih odtokov. Odtok neviht z razvitih območij vsebuje več onesnaževal kot odtok neviht z nerazvitih območij. Uporaba odprtih površin za gojenje virov biomase namesto ustvarjanja novega razvoja bi zmanjšala onesnaževanje vode.

Gozdnata območja zagotavljajo tudi vire biogoriv. Odprta zemljišča, pretvorjena v trajnostno gozdarstvo, bi ustvarila nove habitate živali in izravnala emisije ogljika iz obstoječih virov fosilnih goriv, saj bi bilo na voljo več rastlin in dreves, ki bi absorbirala ogljikov dioksid.

Družbene koristi

Izgorevanje fosilnih goriv sprošča žveplov dioksid, živo srebro in delce v ozračje, kar lahko povzroči astmo, raka in težave z dihanjem. Energija iz biomase oddaja manj škodljive stranske proizvode v primerjavi s fosilnimi gorivi, kar pomeni čistejši zrak in bolj zdrave ljudi.